Idén ünnepli megalapításának 65. évfordulóját a Magyar Táncművészeti Főiskola, és elődje, az Állami Balett Intézet, amelyet az intézmény egy gálaesttel kíván emlékezetessé tenni. A születésnapi eseményre a Budapest Táncfesztiválon kerül sor.

Hét európai táncakadémia növendékeivel közös nagyszabású gálaműsort ad a Nemzeti Táncszínház szervezésében a Művészetek Palotája Fesztivál Színházának színpadán a Magyar Táncművészeti Főiskola április 28-án 19.00-tól.

„A Fiatal Fesztiválozók című estet, – nevezzük inkább nemzetközi találkozónak – azért hoztuk létre, hogy megünnepeljük intézményünk fennállásának hatvanötödik évét. Úgy gondolom, hogy ez az időszak, az elismerések és eredmények tükrében, sokkal többnek hat” – mondta Szakály György, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektora hozzátéve, hogy e két fontos szűrőn keresztül láthatóan nem vagyunk lemaradva a nemzetközi mezőnytől. Példaként a szentpétervári Vaganova-Akadémiát említi, amely múlt évben ünnepelte fennállásának 275. évfordulóját, s amelynek oktatási metodikája, – főként a háború utáni időszakban – formálta a hazai táncművészeti képzést, ötvözve azt a magyar adottságokkal.

Négy napon át vendégeskedik a Magyar Táncművészeti Főiskolánál a Wiener Staatsoper, a Szlovén Ifjúsági Balett (Lubjana), a Palucca Hochshule (Drezda), a Staadtliche Ballettchule (Berlin), valamint az izmiri, és a stuttgarti iskolák növendékei és pedagógusai.

– Partneriskoláinkkal szeretnénk közösen megemlékezni erről a 65 évről, és megmutatni azon szakmai törekvéseket, amelynek eredménye a mai táncos generáció – mondta Szakály György.

A partneriskolák rendszeres kapcsolatban állnak egymással, főként nemzetközi fellépéseken, versenyeken, előadásokon, szakmai rendezvényeken, diákcsere programok keretében, vagy éppen pedagógusaik kurzusain ápolják együttműködésüket. – A Vaganova-Akadémiával évtizedes kapcsolatunk van. Berlinben múlt évben kéthetes néptánc kurzust tartott a főiskola tanára, a bécsiekkel mondhatni napi kapcsolatban állunk. A leningrádiak két szakmai társintézményt, a drezdait és a budapestit említik rendszeresen, tehát mondhatom, hogy iskolánk törekvései elismerésre találtak – emelte ki Szakály György hozzátéve, hogy bár az együtt töltött négy nap átfogó bemutatkozásra nem ad alkalmat, fontos tapasztalatcsere lesz a pedagógusok és főleg a gyerekek számára, mert láthatják egymás tehetségét és eredményeit.

„Közel hetven növendék és pedagógus érkezik hozzánk. Első este mi, házigazdák adunk előadást, második este pedig a vendégeink mutatkoznak be. A Művészetek Palotájában adott közös gálánk pedig remek alkalmat ad majd egy európai, közép-európai áttekintésre, amelyben megmutatkozik, hogy ki hogyan működteti a táncművész-oktatást. Bízom abban, hogy műsorunk betekintést nyújt majd az érdeklődő közönség számára az egyes iskolák világába. Arra, hogy milyen tehetségeket nevelnek, melyek az irányaik, mit tartanak fontosnak a táncművészeti képzésük során. Egy törekvésünk azonban egészen biztosan közös: minden intézmény próbálja nyitottabbá tenni saját országa táncos életét annak érdekében, hogy nagyobb rálátást biztosítsanak fiatal növendékeik számára, a világ táncéletére” – emelte ki Szakály György.

 

Forrás: A Nemzeti Táncszínház hivatalos weboldala