Miután idén Blackpoolban 1 helyen végeztek az amatőr felnőtt latin táncok versenyén, úgy döntöttek profiként folytatják karrierjüket.

“Egy álom teljesült be ezzel az eredménnyel” – mesélték a dancesportinfo.net hír portálnak – “és úgy éreztük itt az idő, hogy váltsunk. Az első bemutatkozásunk profiként 2012-ben, a UK Openen lesz. Addig tanítunk, gyakorlunk és színházi szerepléseket vállalunk.”

Jurij és Jagoda 1998 óta táncolnak együtt, amatőrként nagyon sikeres versenyző páros voltak, a világ élvonalába tartoztak, akik komoly kitartással és szorgalommal, rengeteg munkával vívták ki maguknak a pontozók és táncos társak elismerését.

A teljes eredménylistájuk és több ezer fénykép itt látható róluk.

Minden komoly versenytáncos(pár) életében eljön ez a pillanat, amikor így dönt, hogy nem amatőrként táncol tovább, hanem profi versenyeken szeretne részt venni.

Aki nem foglalkozik a versenytánc világával, furának érezheti ezt, hisz ha egy felnőtt amatőr párt megnézünk, mondjuk bármely ország bajnokát, általában nagyon profi táncost láthatunk. Tehát a kép nem áll össze a fejekben, felmerül a kérdés:

-mitől amatőr és mitől profi valaki?

A válasz egyszerű:

-más a szervezet, mely összefogja a párokat.

Régen volt ennek egy érdekes rendszere: amatőrként az IDSF-nél (jelenleg WDSF – Wolrd Dancesport Federation), profiként a WDC-nél (World Dancesport Councill) táncoltak a párok. Akik amatőrben kiteljesedtek, elérték a teljesítményük csúcsát, azaz nem tudtak jobb eredményt elérni  amatőrként, azok áttértek a profik közé. Vonatkozik ez olyan párokra is akik nem lettek világbajnoki döntősök sem, mégis váltottak. Voltak egészen fura karrierek, miszerint amatőrként nem voltak különösebben sikeresek, profiként viszont nagyon nagy karriert sikerült építeniük. Részben igaz ez a volt profi világbajnokra, Michal Malitowskira is, aki sosem volt világbajnoki dobogós, mégis profiként mindenkit megelőzött, akiket amatőrként nem.

Ennek az amatőr-profi kérdésnek egy nagyon érdekes világa található meg Amerikában és Japánban, ugyanis valódi profi-amatőr kombinációjú versenyeket szerveznek, azaz egy profi táncos egy amatőrrel kiáll versenyezni. Minta SZOMBAT ESTI LÁZban. Ezt hívják röviden PRO-AM versenyzésnek. Magyarosítva TANÁR-DIÁK versenyzésnek tudnám legjobban lefordítani, ugyanis egy tanár a tanítványával áll ki versenyezni, hasonló kombinációjúm párokkal szemben. Ebben a tekintetben az amatőr valódi amatőr, azaz nem rendelkezik komoly táncos és táncversenyzési múlttal, ugyanakkor gyakran a tanár sem…

Profi tánctanárnak lenni ezekben az országokban ugyanis nem egy nagy kunszt, a legtöbb tánciskola hálóval fogja a tanárnak való jó mozgású fiatalokat, akkora az igény erre a műfajra. Sokszor D osztályos szintű táncosok a “profi” tanárok, akik a lelkes kezdőket eltologatják a parketten drága pénzért.

Nem véletlen, hogy Blackpoolban a profi mezőny 70%-a ilyen hátterű ázsiai páros (azaz két profi tanár áll össze versenyezni). A selejtező körökben az embernek sírni van kedve a botrányos látványtól, a sok D és C osztályos szintű profinak titulált pártól.

De hát mindenki nem lehet annyira profi. Vagy annyira amatőr?

Mindenesetre a profi mezőny elit rétege olyan mint a gyémánt. Kemény, csillogó és nem egyszerű feltörni a megszokott sorrendet. Csak a legjobb hírű amatőrök kerülhetnek a döntő közelébe.

 

(falu)