Az első hazai tánc/színházi nevelési előadás a Nemzeti Táncszínházból

A Miskolci Nemzeti Színház csarnokában, február 2-án és 3-án vendégszerepel a Nemzeti Táncszínház köznevelés díjas tánc/színházi nevelés produkciója, a Horda2. A középiskolásokat megszólító produkció mellett, a pedagógusok a Káva Kulturális Műhely: Tengerpart című drámaóráján, a SZEM Fesztivál résztvevői a Közép-Európa Táncszínház táncművészeinek táncóráján vehetnek majd részt.

A Horda2 az egyén és közösség viszonyát rendhagyó módon feldolgozó foglalkozás speciális, új műfaj a táncművészet és a színházi nevelés területén, amely a Nemzeti Táncszínház, a KÁVA Kulturális Műhely és a Közép-Európa Táncszínház közös szakmai munkájának eredménye. A Horda2 2014-ben elnyerte a legjobb ifjúsági színházi előadásnak járó Oktatásfejlesztő és Kutató Intézet Köznevelési Díját a VII. Kaposvári ASSITEJ Gyermek-és Ifjúsági Színházi Biennálén.

horda2_assitej

Horda2 – tánc/színházi nevelési program

Egy kőszínház. Egy tánccsoport. Egy igazgató és egy koreográfus. Körülöttük a hazai színház világa. Profilváltás a színházban. Melyik hordához tartozzunk? Hogyan tartozzunk ugyanabba a hordába, ha mások vagyunk?

Foglalkozásunk a középiskolás korosztályok számára fogalmazza újra Kun Attila koreográfiáját egy színházi nevelési előadás keretei közt. A foglalkozás a „hordaság”, az egyén és közösség viszonyát vizsgálja.

Az alkotók célja, hogy az előadás újrateremtésével lehetőséget adjanak a középiskolásoknak arra, hogy gondolataikat, érzelmeiket és testüket a felkínált problémakör közös értelmezésen és cselekvésen keresztüli vizsgálatának szentelhessék, fejlesszék aktív értelmi és érzelmi kifejezőkészségüket a mozgáson keresztül, más szóval: képesek legyenek testük szabad kifejező erejét felnyitni és használni. Formabontó előadásról van szó abban az értelemben, hogy a színházi nevelés hagyományos szó-központúsága találkozik itt a táncszínházi formanyelvvel.

Táncosok: Hargitai Mariann, Horváth Adrienn, Mádi László, Palcsó Nóra

Színész-drámatanárok: Kardos János, Takács Gábor

Koreográfus: Kun Attila

Dramaturg: Róbert Júlia

 

Forrás: Táncélet.hu