A szakmai zsűri múlt heti döntése alapján a beérkezett ötszázhatvan produkcióból háromszázötvenhat jutott tovább az MTVA és a Hagyományok Háza közös népzenei és néptáncos tehetségkutató vetélkedőjének területi válogatójába. Az előzsűrizéskor a jelentkezőktől beérkezett bemutatkozó anyagok alapján válogatott a zsűri, a Magyarországon és a határon túli régiókban, több helyszínen tavasszal megrendezésre kerülő területi válogatókra élő produkciókkal készülnek majd a jelentkezők.

 

A február 22-ig leadott ötszázhatvan jelentkező csaknem kétharmadának bemutatkozó anyagát fogadta el és juttatta tovább a területi válogatókra a február 25-én a Hagyományok Házában összeült tizenöt fős szakmai zsűri. Az előválogatón a nevezésekkel együtt beérkezett demó-felvételek alapján néptánc, hangszeres népzene és népdal kategóriában öt-öt fős grémium értékelte a produkciókat. A zsűri tagjai voltak többek között: Árendás Péter és Agócs Gergely népzenekutatók, Eredics Gábor népzenész, Fábián Éva népdalénekes, Kobzos Kiss Tamás népzenész, zenetanár, Sándor Ildikó néprajzkutató, Tímár Böske, a Csillagszemű Táncegyüttes művészeti igazgatója. A területi selejtezőkre Magyarországon és Erdélyben kerül majd sor április és május folyamán.

Az előválogató során megtekintett anyag tapasztalatai alapján a szakmai zsűri különösen örvendetesnek tarja, hogy a délvidéki és az erdélyi, gyimesi és moldvai csángó versenyzők mezőnyének szakmai színvonala egyáltalán nem marad el az anyaországi gyerekekétől. Ennek egyik oka feltehetően a helyi élő néphagyomány gazdagsága, annak több régió esetében még mindig aktív átadása lehet. A felvidéki versenyzők számában viszont az előző évekhez képest erős visszaesést tapasztalnak a szervezők, amit a népművészet értékei területén a hazaihoz hasonló rendszerű alapfokú művészeti oktatás hiánya okozhat.

A továbbjutók mezőnyében a kategóriák közötti megoszlás hasonló arányokat mutat, mint az a jelentkezők esetében volt tapasztalható. A legnépszerűbb az énekes szólista kategória, ami a Kodály-módszerig visszavezethető magas fokú zenei képzésnek, illetve a Táncház-módszer hatékonyságának köszönhető. Megnyugtató volt a fiatalok körében tapasztalt magas szintű ének, tánc és hangszeres tudás, ezek színvonalától viszont némileg elmaradtak a népi gyermekjátékok színpadra állított változatai. A szervezők szeretnék, ha ezen a területen jelentős javulást tapasztalnának a területi selejtezők során. Ebben természetesen szakmai segítséget is tudnak nyújtani az érdeklődő jelentkezőknek a verseny szakmai előkészítését és lebonyolítását végző Hagyományok Háza szakemberei.

A műfajon belül nincsenek korcsoport kategóriák, ami azt jelenti, hogy együtt versenyeznek a 6-14 éves jelentkezők. A szervezők szerint amellett, hogy szeretnék a televíziónézők széles közönségének bemutatni a gyermek népzenei és néptánc mozgalom páratlan értékeit, a versenyen a tehetségeket keresik, ami viszonylag korai életkorban megmutatkozhat. Ezt bizonyították az előválogató tapasztalatai is. A verseny során az öt tagú szakmai zsűri feladata lesz majd a különböző életkorú versenyzők differenciált értékelése kategórián belül.

forrás: Adonyi Adrienn – Hagyományok Háza