Tizenegy év után újra IETM találkozót tartanak Budapesten. A nemzetközi kortárs színház- és táncművészeti rendezvényre a világ minden tájáról több mint 500 előadóművészeti szakember érkezik a fővárosba november 4. és 8. között.

Az IETM találkozó a Góbi Tánctársulat, a PanoDráma, a Pro Progressione és a Placc Fesztivál közös szervezése. Az esemény fő helyszíne az Akvárium Klub.

A rendezvény budapesti sajtótájékoztatóján Nan van Houte, az IETM (Informal European Theatre Meeting) főtitkára az 1981-ben alakult szervezetről és a budapesti találkozó szerepéről beszélt. Elmondta, hogy az IETM a kortárs színház- és táncművészetek területén működő szervezetek hálózata, az egyik legnagyobb és legrégebbi kulturális hálózat Európában, amely azonban nem csak európai, hanem amerikai, ausztrál és ázsiai tagszervezeteket is tömörít.. Több mint 500 tagja van, köztük előadóművészeti szervezetek – színházak, befogadóhelyek, társulatok, kulturális intézetek – és egyéni tagok 45 országból.

Mint mondta, az IETM célkitűzései között szerepel, hogy tagszervezetei együttműködjenek, meghívások, koprodukciók jöjjenek létre. Céljuk a tudás feltérképezése, átadása, kutatási programok szervezése, valamint hogy a kortárs előadóművészet nagykövetei legyenek, az egyes országok szintjén és nemzetközi szintéren egyaránt.

Évente kétszer – tavasszal és ősszel – rendeznek Európa különböző városaiban nagyobb szabású találkozót, amelyeken átlagosan mintegy 600-an vesznek részt. Ennek mintegy háromnegyedét teszik ki a tagok, egynegyedük pedig a helyi előadóművészeti szervezetek és érdeklődők körei teszik ki. Az 1994-es és 2004-es találkozó után harmadik alkalommal ad helyet az eseménynek a magyar főváros.

Imely Zoltán volt IETM elnökségi tag a 2004-es budapesti találkozó egyik szervezőjeként annak sikeréről és tapasztalatairól beszélt, kienelve, hogy a találkozó a vendéglátó város és ország előadóművészeinek is lehetőséget ad nemzetközi bemutatkozásra.

Nan van Houte elmondta, hogy a plenáris találkozóknak mindig van egy elsődleges témája, mely ezúttal a demokrácia és a művészetek. Erről a témáról a napközben zajló szakmai program keretében szerveznek beszélgetéseket.

Lengyel Anna, a PanoDráma vezetője elmondta, hogy esténként a művészeti programok alkalmával betekintést nyújtanak a rendezvény külföldi résztvevőinek abba, hogy hol tart ma a magyar kortárs színház- és táncművészet. Minden este két-három színházi és egy-két táncszínházi előadást láthatnak a résztvevők, amelyeket szakmai zsűri válogatott elsősorban a független előadóművészeti szervezetek repertoárjából. Bemutatkozik többek között a Krétakör, Bodó Viktor, a Hodworks, a Tünet Együttes és Pintér Béla is. A program megvalósítását a Nemzetközi Visegrádi Alap és a Fővárosi Önkormányzat támogatja.

Petrányi Barna, a ProProgressione ügyvezetője arról beszélt, hogy a program szakmai beszélgetéseket, előadásokat tartalmaz olyan tematikákban, mint a közösségi terek, közösségi színház, közművelődés, valamint az új technológiák szerepe a kortárs művészetekben, továbbá a művészeti menedzsment kérdései. A találkozóra mintegy 30 szakembert, a szakma neves képviselőit kérték fel, hogy tartsanak előadásokat.

Mint mondta, a három fő tematikához kapcsolódva a találkozó első napján, november 4-én a külföldi érdeklődők vidéki, elsősorban a helyi közösségekkel együttműködő színházi műhelyeket látogathatnak meg. A találkozó második felében az Open Space (Nyitott Kör) metodológiát alkalmazzák, amely a tagok számára adja meg a lehetőséget, hogy maguk vessenek fel kérdéseket és saját megközelítésükben vitassák ezeket meg.

A találkozó részletes programja az IETM weboldaán érhető el, ahol regisztrálni is lehet az eseményre.

És hogy miért érdemes ellátogatni az IETM találkozóra? A találkozók során nemcsak szakmai beszélgetéseken és workshopokon való részvételre van lehetőség, hanem a nemzetközi pályázatok, csereprogramok iránt érdeklődő helyi szervezetek szinte biztosan találhatnak itt potenciális partnereket is, akár ebédszünetben, akár egy workshopon tartott beszélgetés során.

További magyar nyelvű információ az IETM Budapest 2015 facebook oldalán olvasható.

forrás: MTI