A Smaragdcipő Alapítvány és a Közép-európai Ír Tánc Akadémia – amely a World Irish Dance Association (WIDA) akkreditált magyar iskolája – 2016. március 19.-én, szombaton a budapesti Folyondár Sportközpontban rendezi meg a WIDA Budapest Open Feis 2016 elnevezésű nemzetközi ír sztepp tánc bajnokságot.

A WIDA Budapest Open Feis nemzetközi ír szetpp tánc bajnokság négy év szünet után, idén harmadik alkalommal kerül megrendezésre, ezúttal a budapesti Szent Patrik Fesztivál részeként.

A Smaragdcipő Alapítvány 2010 januárjában Magyarországon először rendezte meg a Budapest Feis nemzetközi ír tánc bajnokságot. A rendezvény hazai és külföldi fogadtatása nagyon kedvező volt, a táncverseny szakmai sikerét követően fővárosunk is felkerült az ír versenytánc kontinentális európai térképére- Ezt 2011-ben egy újabb nagyon sikeres verseny követte , de mivel egy non-profit szervezet számára óriási terhet jelent egy ilyen magas színvonalú nemzetközi rendezvény megszervezése, az alapítvány nem tudta éves rendszerességgel megrendezni a versenyt.

Idén azonban újra lesz Budapest Feis bajnokság, melyen 10 tánciskola 116 táncosa fog számos szóló és csoportos műsorszámban versenyezni. A magyar táncosok mellett Romániából, Ukrajnából, Belorussziából és Hollandiából érkező versenyzők szteppcipőitől lesz hangos a III. kerületi Folyondár Sportközpont.

A Brit-szigeteken, Észak Amerikában vagy Ausztráliában az ír tánc tanulásához szervesen kapcsolódó rendszeres versenyzés már évtizedek óta szinte hétköznapi dolognak számít, az európai kontinensen azonban csak 2003-ban rendezték meg az első hivatalos nemzetközi feis-t, vagyis táncversenyt (eredeti jelentése: fesztivál).

A bajnokságok a táncok jellegéből adódóan sok rövid versenyszámból állnak, melyeken a táncosok egyedül vagy kisebb, 2-8 fős csoportokban indulnak, tánctechnikai tudásuktól függően különböző nehézségi szinteken. Egy-egy versenyző több kategóriában és táncfajtában is nevezhet, így egy táncos akár 10-15 különböző koreográfiával is indulhat ugyanazon a bajnokságon!

A résztvevők és az egyéni nevezések magas száma miatt általában egyszerre párhuzamosan több színpadon zajlik a verseny. A koreográfiákat a táncosok gyakran élő zenére mutatják be, amelyet az Írországból meghívott versenyzenész biztosít; a pontozást szintén professzionális versenybírók végzik. A helyi ír tánciskolák által szervezett kontinentális versenyeken a magyar táncosok sikert sikerre halmoztak, az első magyar bajnokság megszervezése azonban sokáig váratott magára.

Az első hazai nemzetközi ír tánc verseny, a Budapest Feis 2010 lebonyolításával a szervező Smaragdcipő Alapítvány a új fejezetet nyitott a magyarországi és egyben az európai ír tánc történetében is. Az első budapesti bajnokságra az európai kontinensről 240 versenyző érkezett. A bajnokság két napján négy különböző nehézségi szinten 8-10 korcsoportban megközelítőleg 220 versenyszámra került sor. A nem szakmabeli nézőközönség részéről legkomolyabb érdeklődésre igényt tartó, leglátványosabb műsorszámokat, a budapesti Open bajnoki címért folyó küzdelmet szombaton este tekinthették meg a látogatók. A verseny előestéjén, nyitórendezvényként magyar és külföldi táncosok és zenészek részvételével önálló gálaműsor került megrendezésre.

De mit is érdemes tudni az ír sztepp táncról? Amikor Michael Flatley és társulata 1994-ben előadta a később egész estés Riverdance show egy részletét az Eurovíziós Dalfesztiválon, az ír tánc egyik pillanatról a másikra világhírűvé vált. A Riverdance sikerét követően számos ír táncprodukció látott napvilágot, azt azonban máig kevesen tudják az ír táncos körökön kívül, hogy ír sztepptáncot 1994 előtt szinte kizárólag művelődési házak kopott színpadain megrendezett táncversenyeken lehetett látni a Brit-Szigeteken vagy Észak-Amerikában, az esetek legnagyobb részében szólótáncként előadva. Nagyobb létszámú és nem szakmabeli közönség előtt színpadon legfeljebb koncerteken, kísérő művészekként mutathatták be tánctudásukat olyan ma már világhírű táncművészek is, mint pl. Michael Flatley, Jean Butler vagy Colin Dunne.

A ’94-es Eurovíziós Dalfesztivál egyszer s mindenkorra megváltoztatta az ír tánc helyzetét, az ír sztepptánc világhírűvé vált, a táncolni vágyók száma megsokszorozódott és az ír tánc azóta is nagy népszerűségnek örvend gyerekek és felnőttek körében egyaránt, olyan területeken is, ahol az ír hagyományos kultúra, zene, tánc korábban nem volt ismert.

A színpadi produkciók iránt támadt igény kihatással volt a táncoktatásra és a táncversenyekre is; a megfelelő tánctechnikai alapokkal rendelkező versenyzők ma akár hivatásos táncosokká is válhatnak világkörüli útjaikat járó ír táncprodukciókban. A táncversenyeken, regionális bajnokságon elért jó helyezés így kiváló referencia, egy ír sztepptáncos színpadi karrierjének kezdete lehet. A feis ma már nem csak szűk szakmai körben megrendezett táncverseny, hanem az iskolák diákjai közti versengésen túlmutató tehetségkutató rendezvény és magas nézőszámú kulturális esemény is egyben.

A WIDA Budapest Open Feis 2016 társszervezője, a budapesti székhelyű Közép-európai Ír Tánc Akadémia különleges szerepet tölt be a magyarországi ír tánciskolák között. Vezetőtanára, Zimborán Gábor az első és eddig az egyetlen olyan magyar tánctanár, aki megkapta a WIDA táncszövetség hivatalos ír tánc tanári képesítését, a TCRG fokozatot. Az iskola egyik célja, hogy az elmúlt évek során a Riverdance és Lord of the Dance produkcióknak köszönhetően ismertté vált modern show-style ír sztepp mellett népszerűsítse az ír tánc hagyományos fajtáit is. Itt a különböző képzési formák között mindenki megtalálja a számára fontos dolgokat, legyen szó versenyzésről, hobbi szinten végzett rendszeres testmozgásról, vagy egyszerűen csak az ír kultúra, zene és tánc iránti rajongásról. Kurzusaikon a hagyományos írországi rendszer alapján folyik az oktatás, 6-8 éves kortól, teljesen amatőr kezdő szinttől a professzionális versenytáncos szintig.

A WIDA Budapest Open Feis 2016 bajnokságról további információk megtalálhatók a verseny facebook esemény oldalán. A részletes forgatókönyv itt olvasható.