A németországi Goethe Egyetem pszichológusa Cynthia Quiroga Murca kutatásai során nyálmintát vett huszonkét táncos pártól. A nyálmintákban a hormonok összetételét vizsgálta. A vizsgálaton résztvevő párok emellett egy hangulati kérdőívet is kitöltöttek a közérzetükről.

Az értékelés során kiderült, hogy a résztvevő tesztalanyok stresszhormonja csökkent tangózás közben. A csökkenés férfiakban és nőkben egyaránt kimutatható. Miközben a kortizol koncentrációja csökkent nagy mennyiségű tesztoszteron termelődött. „A szervezet különböző helyzetekre adott hormonális reakcióját számos tényező befolyásolja” – állapította meg Stephan Bongard professzor a pszichológusnő munkatársa. A pozitív pszichobiológiai hatás a tánc, zene, mozgás valamint a testi kontaktus számlájára írható.

A kísérletben szereplő tényezőket külön-külön, valamint különböző kombinációkban is megvizsgálta a pszichológusnő. A vizsgálati eredményekből kiderült, hogy a zene az, ami a stresszhormon csökkenését okozta. A tesztoszteron termelődést legjobban a fizikai kapcsolat és a mozgás okozta.

Ám amikor e három tényező találkozik akkor a legerősebb a pozitív hormonális és érzelmi hatás.

Párkapcsolati terapeuták ezen eredményeket is felhasználva javasolják a problémákkal küzdő pároknak a tangózást. „Kolumbiai származásomból adódóan magam is szoktam tangózni” – mondja Cynthia Quiroga Murca – „ám a Németországban eltöltött négy év alatt nagyon meglepődtem azon, hogy itt a táncnak – mint szabadidős foglalatosságnak – rendkívül kis jelentőséget tulajdonítanak”

Összegezve e pár sort fogadjuk meg a pszichológusnő tanácsát: Ne várjuk meg, hogy a terapeutánk „tangókúrát” írjon fel.

 

Forrás: harmoniqusno.hu